• Polski
  • English

Chemia w elektronice — o związkach fotoaktywnych słów kilka

Miasto:

Szczegółowa lokalizacja:

ul. Konarskiego 22B,
parter, lab. 23

Rodzaj aktywności:

Godzina rozpoczęcia i zakończenia:

15:00-22:00

Odbiorcy

Obszar:

Opis aktywności:

Czy zastanawiałeś się, co oznacza skrót OLED opisujący twój nowy telewizor, lub smartfon? Nie jest to zbiór przypadkowych liter, ale akronim, który mówi Ci o tym, że twój ekran działa między innymi dzięki materiałom organicznym — Organic Light Emitting Diodes. Jest to jedno z najbardziej znanych zastosowań związków organicznych w tzw. optoelektronice organicznej. Nasze stoisko zaprezentuje i zilustruje odwiedzającym w każdym wieku podstawowe zagadnienia związane z tą dziedziną nauki, takie jak:
1. Zjawisko elektrochromizmu, czyli zdolności materiału do zmiany barwy pod wpływem przyłożonego potencjału.
2. Zjawisko rozszczepienia i nakładania się na siebie barw, zaprezentowane m.in. za pomocą diod LED oraz siatki dyfrakcyjnej
3. Zjawisko emisji światła oraz fotogeneracji tlenu singletowego. Odpowiemy na pytanie, czy związki organiczne mogą same świecić, a także zastanowimy się, czy możemy wzbudzić tlen do działania w medycynie?

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać, zmieniając ustawienia przeglądarki.
 
Skip to content