• Polski
  • English

Komunikacja bez granic! – Łączności wideo przez geostacjonarnego satelitę Es’Hail 2

Miasto:

Szczegółowa lokalizacja:

ul. Konarskiego 18B,
parter, aula A

Rodzaj aktywności:

Godzina rozpoczęcia i zakończenia:

16:00-16:45
17:00-17:45
18:00-18:45
19:00-19:45
20:00-20:45

Rejestracja:

Odbiorcy:

Obszar:

Opis aktywności:

Podczas aktywności uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w łączności wideo z krótkofalowcami z użyciem geostacjonarnego satelity Es’Hail 2. Zostanie do tego wykorzystany nadajnik o mocy aż 100W, który będzie nadawał nasz sygnał do satelity oddalonego o ponad 35 tysięcy kilometrów!

Będzie również okazja do rozmowy z licencjonowanymi krótkofalowcami, którzy na miejscu odpowiedzą na każde zadane przez Was pytania i przygotują chętne osoby do uczestnictwa w łączności.

Podczas łączności zalecane jest wykorzystanie języka angielskiego, ponieważ nasza transmisja będzie mogła być odebrana przez dowolnego krótkofalowca na połowie globu pod satelitą!
Satelita pokrywa swoim zasięgiem całą Europę (w tym Islandię), całą Afrykę, część Azji oraz wysuniętą najbardziej na wschód część Brazylii.

Jeśli ktoś nie będzie się czuł na siłach, by rozmawiać przez satelitę, my z chęcią pomożemy, ponieważ będziemy cały czas obserwować sytuację i podpowiadać, co należy zrobić w trakcie transmisji. Ostatecznie będzie można kibicować koleżankom i kolegom lub też robić zdjęcia na Instagrama czy Facebooka (gorąco do tego zachęcamy!).


Parę ciekawostek dla szczególnie zainteresowanych poniżej 🙂

Użyjemy modulacji DVB-S2 o prędkości 125, 250 lub 333 kS/s (kilosymbole na sekundę).
Satelita posiada amatorski transponder szerokopasmowy o nazwie QO-100, który posiada downlink w paśmie 10GHz (częstotliwość centralna 10,495GHz, szerokość transpondera 8MHz), a uplink w paśmie 2,4GHz (częstotliwość centralna 2405MHz).
Jako modulator zostanie wykorzystany SDR Adalm Pluto od firmy Analog Devices, następnie już sygnał radiowy trafi najpierw do przedwzmacniacza, a potem do właściwego wzmacniacza mocy, który pochodzi z demontażu stacji telefonii komórkowej (UMTS). Jego moc maksymalna to 250W, natomiast do transmisji o prędkości 333kS/s nie będą wymagane moce większe niż 100W, do których się ograniczymy.
Całe stanowisko będzie obsługiwane zdalnie, żaden z uczestników nie będzie narażony na energię promieniowania fal radiowych.

Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w naszych warsztatach!

Zapraszamy na naszego Instagrama @skn.dipol, by obserwować na bieżąco postępy w budowie stacji do łączności 🙂

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać, zmieniając ustawienia przeglądarki.
 
Skip to content