• Polski
  • English

Prąd z cytryny

Miasto:

Szczegółowa lokalizacja:

ul. Strzody 10
piętro 2, sala 210

Rodzaj aktywności:

Godzina rozpoczęcia i zakończenia:

15:00-15:30
16:00-16:30
17:00-17:30
18:00-18:30

Rejestracja:

Odbiorcy:

Obszar:

Opis aktywności:

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy z cytryny można uzyskać prąd? Oczywiście to nie jest tak, że cytryna gromadzi w sobie prąd 😉 Dlatego na początek może kilka słów wstępu. Jednym z bardziej znanych źródeł prądu w chemii są ogniwa galwaniczne. Urządzenia te zbudowane są z dwóch elektrod zanurzonych w elektrolicie i w których energia chemiczna zamieniana jest bezpośrednio na energię elektryczną. Takie ogniwa stosowane są w rzeczach codziennego użytku, takich jak np. telefony komórkowe, laptopy, zegarki.

Kiedy w cytrynie umieścimy elektrody, połączymy je przewodami i podłączymy diodę, jej sok wchodzi w kontakt z określonymi metalami. W efekcie zachodzi reakcja elektrochemiczna, która powoduje przepływ elektronów. W trakcie warsztatów zbudujemy mini elektrownię, a w tym celu zostaną użyte również inne owoce (np. pomarańcze, jabłka), warzywa (np. ziemniaki), a nawet ogórki kiszone.

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać, zmieniając ustawienia przeglądarki.
 
Skip to content