(32) 237-18-54 nocnaukowcow@polsl.pl pobierz z Google Play pobierz z App Store | PL | EN

Szukaj wydarzeń

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Forma Opis Miejsce Godzina Rezerwacja
wykład

film on-line na kanale YouTube PŚ

Systemy transportowe wspomagające codzienne podróże

Na wykładzie zostanie zaprezentowane funkcjonowanie systemów transportowych w mieście. Codziennie każdy człowiek jest uczestnikiem ruchu drogowego, będąc pieszym, rowerzystą czy też kierowcą samochodu. Coraz więcej włodarzy miast poszukuje rozwiązań, które przyczyniają się do poprawy warunków ruchu oraz zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Na naszym wykładzie uczestnicy dowiedzą się, jakie systemy transportowe funkcjonują w miastach i w jaki sposób pomagają one w codziennych podróżach.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

online 15:00 - 22:00
warsztat, pokaz/prezentacja

wydarzenie stacjonarne - warsztat z udziałem uczestników na żywo

Gadające głowy czyli porozmawiaj z robotem społecznym

Natalia Bartosik, Nicola Fuchs, Adam Gałuszka, Tomasz Grzejszczak, Eryka Probierz, Martyna Wojnar

Pokaz/Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z gadającymi robotycznymi głowami dostępnymi w Katedrze Automatyki i Robotyki. Pokaz będzie stanowił wprowadzenie w świat robotów społecznych, czyli takich, które pozostają w stałym kontakcie z człowiekiem. W ramach pokazu zaprezentowana będzie budowa i konstrukcja robotycznej głowy, następnie sposób jej programowania, którego końcowym efektem będzie możliwość porozmawiania z robotem. W oparciu o badania prowadzone w Katedrze robot będzie miał możliwość rozpoznawania emocji rozmówcy oraz podążania głową za rozmówcą. Konwersacje mogą zostać poprowadzone na dowolny temat, możliwe będzie także śledzenie działania algorytmów odpowiedzialnych za rozpoznawanie emocji. Roboty społeczne stanowią istotną gałąź robotyki, a ich rozwój w stronę właściwego rozpoznawania emocji ma szansę sprawić, że jakość rozmowy człowiek-robot będzie jeszcze lepsza.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Gliwice, Ulica: Akademicka 16, Budynek: -, Sala: 923, Piętro: 9 15:00 - 16:00 Wymagana (zostało: 1)

Zaloguj się, aby zarezerwować
warsztat

wydarzenie stacjonarne - warsztat z udziałem uczestników na żywo

" Czy chińskiego można się nauczyć?"

Rafał Gałązka, Iwona Gałązka, Su Hui

W trakcie warsztatów lektor języka chińskiego wprowadzi w tajniki pisma chińskiego – zaprezentuje podstawowe znaki oraz zapozna z ważnymi zwrotami języka Państwa Środka

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

Studium Języków Obcych, Gliwice, Ulica: Akademicka 2, Budynek: -, Sala: 705, Piętro: 3 15:00 - 16:30 Wymagana (zostało: 2)

Zaloguj się, aby zarezerwować
pokaz/prezentacja, stoisko

aktywność na platformie ZOOM

Interakcja człowieka i robota

Maciej Sajkowski, Albert Smalcerz, Tomasz Stenzel

Prezentacja zostanie przeprowadzona w oparciu o kroczące roboty Hexor oraz roboty kołowe. Hexor jest robotem sześcionożnym. Jego konstrukcja przypomina budowę skorpiona. Nie tylko z wyglądu, ale również pod względem sposobu poruszania się i reakcji na otoczenie maszyna ta naśladuje żywe organizmy. Pozostałe roboty wykorzystywane w prezentacji są podobne do współczesnych robotów transportowych czy usługowych np. odkurzaczy. Uczestnicy prezentacji dowiedzą się, w jaki sposób organizmy żywe mogą zainspirować inżyniera budującego robota kroczącego lub kołowego. Prawie każdy robot jest zaprogramowany, ale czy robota można czegoś nauczyć? Pokaz przybliży uczestnikom, jakie zmysły może mieć robot oraz w jaki sposób można wykorzystać te zmysły do uczenia robota prostych reakcji na otoczenie, a nawet zaawansowanych zachowań. Na przykładzie robota mobilnego zademonstrujemy i wyjaśnimy działanie podstawowego elementu sztucznej inteligencji – sztucznej sieci neuronowej.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

online 15:00 - 16:00
warsztat

wydarzenie stacjonarne - warsztat z udziałem uczestników na żywo

„Fiat lux - o zdolności do emitowania światła przez różne organizmy i substancje”.

Magdalena Ćwiertniewicz-Wojciechowska, Filip Gamoń

Znany niemiecki poeta Johan Wolfgan Goethe przed śmiercią miał zakrzyknąć: „Więcej światła!”. Światło ma ogromnie znaczenie dla człowieka i otaczającego go świata. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre organizmy i substancje są zdolne do świecenia w ciemności, a inne nie? Wszystkiemu winna jest luminescencja, czyli zdolność organizmów i substancji do świecenia pod wpływem różnych rodzajów energii. Ciało, któremu zostanie dostarczona, będzie oddawać ją w innej formie. Na zajęciach „Fiat lux” uczestniczy będą mieli okazję zapoznać się ze zdolnością substancji, ukrytych pod powierzchnią skorupki jaja lub epidermy liści szpinaku, do fluorescencji. Odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego mikroorganizmy świecą? A zjawisko fluorescencji wykorzystamy także to wykrywania enzymów, nieocenionych w przeprowadzanych przez organizmy żywe procesach przemiany materii i energii.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Gliwice, Ulica: Strzody 7A, Budynek: -, Sala: 13 i 14, Piętro: parter 15:00 - 16:00 Wymagana (zostało: 0)

Zaloguj się, aby zarezerwować
wykład, warsztat, pokaz/prezentacja

film on-line na kanale YouTube PŚ

Rowerek stacjonarny jako generator energii elektrycznej

Dominik Dziadek, Łukasz Lomania, Mateusz Mietła, Paweł Smołka

Specjalnie zaprojektowany rowerek, który podczas treningu wytwarza energię elektryczną. Energia ta magazynowana jest w akumulatorze, dzięki czemu przy krótkich przerwach podczas trwającego treningu zasilane urządzenie nie wyłączy się. Dodatkowo, możemy zmieniać obciążenie w taki sposób, aby symulować trening zbliżony do jazdy na rowerze.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

online 15:00 - 22:00


aktywność transmitowana na żywo w formie streamingu na kanale YouTube PŚ

UROCZYSTA INAUGURACJA XVI EDYCJI NOCY NAUKOWCÓW POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ 2021

16. edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej! W sobotę, 9 października 2021 roku od godziny 15.00 czekają na Was niesamowite pokazy i eksperymenty, gry oraz konkursy dla młodszych i starszych, tym razem w nieco innej, ale równie ekscytującej formie hybrydowej! Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać tajniki pracy naukowców, zobaczyć, co kryje się w laboratoriach uczelni i przeżyć niezwykłą przygodę. A to wszystko na kanale YouTube PŚ oraz w specjalnie przygotowanych dla Was wirtualnych pokojach naukowców na platformie ZOOM! Zapraszamy Was także face to face na warsztaty stacjonarne w mury naszej Uczelni. Serdecznie zapraszamy!

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

online 15:00 - 16:00
warsztat, wykład

film on-line na kanale YouTube PŚ

Co łączy muszelkę, szyszkę i huragan?

Przekonaj się, że matematyka nie na darmo nazywana jest królową nauk. Zobacz, że matematyka jest wszędzie! Dowiedz się co łączy łączy muszelkę, szyszkę i huragan w wykładzie z elementami warsztatu. Rozpocznij wspaniałą przygodę z nauką i poznaj własności liczb, które zadziwiają.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

online 15:00 - 22:00
pokaz/prezentacja, warsztat

wydarzenie stacjonarne - warsztat z udziałem uczestników na żywo

Elektryczne środki indywidualnego transportu miejskiego - rower, hulajnoga, deskorolka

Damian Hadryś, Vanessa Martinez, Grzegorz Pucher

Odwiedzający dowiedzą się, jakie korzyści można osiągnąć w związku z wykorzystaniem rowerów, hulajnóg i deskorolek z napędem elektrycznym jako środków nowoczesnego indywidualnego transportu miejskiego.
Czy takie rozwiązanie ma szansę zastąpić samochód, autobus czy tramwaj? To się okaże...
Osoby chętne będą mogły wziąć udział w przejeździe testowym po wyznaczonym torze w bezpiecznych warunkach. Serdecznie zapraszamy :)

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, Katowice, Ulica: Krasińskiego 8, Budynek: -, Sala: Laboratorium eksploatacji pojazdów / garaż wew. kampusu , Piętro: - 15:15 - 16:15 Wymagana (zostało: 6)

Zaloguj się, aby zarezerwować
warsztat

aktywność na platformie ZOOM

Co czujesz, gdy Twój mózg się zmęczy? - eksperymenty i zabawy poznawcze

Z miłą chęcią zaprezentujemy Ci, jak zmęczenie organizmu wpływa na jego możliwości poznawcze. W czasie pokazu będziesz mógł doświadczyć symulacji skrajnego zmęczenia, wynikającego z nieprzespanej, przepracowanej nocy, oraz symulacji zachowań będących skutkiem zażywania narkotyków lub przedawkowania leków na receptę. Przeprowadzimy również testy w postaci gier i zabaw, dzięki którym zbadamy, jaki wpływ ma zmęczenie człowieka na realizowane przez niego czynności manualne oraz procesy podejmowania decyzji.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

online 15:30 - 16:00 Wymagana (zostało: 6)

Zaloguj się, aby zarezerwować
warsztat, pokaz/prezentacja, stoisko

wydarzenie stacjonarne - warsztat z udziałem uczestników na żywo

Urologia okiem inżyniera biomedycznego

Magdalena Antonowicz, Magdalena Koperska, Julia Lisoń

Stent jest to implant naczyniowy w kształcie cienkościennego walca, którego wprowadzenie do organizmu w obrębie chorobowo zmienionego naczynia ma przywrócić i utrzymać jego drożność. Poszczególne rodzaje stentów uzależnione od miejsca ich implantacji cechują się zróżnicowanymi własnościami użytkowymi. Stanowisko ma na celu przybliżenie młodzieży roli inżyniera, który wspomaga pracę lekarzy, na przykładzie stentów stosowanych w układzie moczowym. Uczestnicy będą mieć możliwość poznania anatomii i fizjologii układu moczowego oraz omówione zostaną często spotykane dolegliwości tego układu. W ramach ciekawostki publiczność dowie się, w jaki sposób zła dieta i niewłaściwy tryb życia mogą znacząco wpłynąć na rozwój chorób związanych z omawianym tematem. Głównym tematem prezentacji są stenty urologiczne. Uczestnik pozna podstawowe materiały stosowane w przypadku tego typu implantów, a także będzie miał możliwość poznania, w jaki sposób bada się materiały, uwzględniając „nietypowe” warunki.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

Centrum Nowych Technologii, Gliwice, Ulica: Konarskiego 22B, Budynek: -, Sala: korytarz, Piętro: 2 15:30 - 16:00 Wymagana (zostało: 2)

Zaloguj się, aby zarezerwować
pokaz/prezentacja

aktywność na platformie ZOOM

Badanie osłuchowe na odległość

Agata Guzik-Kopyto, Katarzyna Nowakowska

Pokaz działania stetoskopu elektronicznego skonstruowanego w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” Project Basic Learning. Możliwość przeprowadzenia teleporady.

Warsztaty odbędą się na platformie zoom.
Zoom meeting:
https://zoom.us/j/6569696275
Meeting ID: 656 969 6275

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

online 15:30 - 16:00
wykład, pokaz/prezentacja

aktywność na platformie ZOOM

Samochody do zadań specjalnych i materiały z których powstały.

W części wykładowej zostanie przedstawiona ewolucja konstrukcji pojazdów specjalnych, takich jak wozy strażackie, karetki pogotowia ratunkowego i pojazdy policyjne itp. Do tego pokazane zostaną w przeglądzie materiały, szczególnie stopy specjalne, które wykorzystano w konstrukcjach tych pojazdów. W części pokazu wykonane będą próby gięcia drutu, podczas których prowadzący będzie wykonywał eksperyment w oparciu o instrukcje zaangażowanych uczestników. W eksperymencie będziemy określać podatność drutu do budowy elementów pojazdów specjalnych. Aktywność zakończymy zgadywanką z "nagrodami".

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

online 15:30 - 17:00 Wymagana (zostało: 48)

Zaloguj się, aby zarezerwować
warsztat

wydarzenie stacjonarne - warsztat z udziałem uczestników na żywo

Gra w ciepło - zimno

Jacek Jurkojć, Justyna Romanek, Piotr Wodarski

Uczestnicy warsztatów zostaną wprowadzeni w zagadnienie za pomocą krótkiej prezentacji multimedialnej. Następnie ochotnicy będą mogli wziąć udział w prostym doświadczeniu. Doświadczenie będzie polegało na ochłodzeniu dłoni za pomocą wody z kostkami lodu oraz na ogrzaniu dłoni przy użyciu ciepłej wody. W czasie przeprowadzania doświadczenia mierzona będzie reakcja organizmu na zmianę temperatury. Do zmierzenia reakcji używane będzie proste urządzenie pomiarowe - pulsoksymetr.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

Wydział Inżynierii Biomedycznej, Zabrze, Ulica: Roosevelta 40, Budynek: -, Sala: -, Piętro: parter-hol 15:30 - 16:00 Wymagana (zostało: 9)

Zaloguj się, aby zarezerwować
wykład, pokaz/prezentacja

aktywność na platformie ZOOM

O strukturze materiałów w sposób uwielbiany przez młodszych

O strukturze wewnętrznej wybranych materiałów z otaczającego nas świata z wykorzystaniem komputerowego wspomagania i modeli.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

online 15:30 - 16:00
pokaz/prezentacja

aktywność na platformie ZOOM

Realizacje Projektów Badawczych PBL Studentów Wydziału Architektury

Patryk Prychodko, Dominika Łuc

Członkowie SKN LAB60+ z Wydziału Architektury poruszają problematykę starzejącego się społeczeństwa, dostosowania przestrzeni dla wszystkich rodzajów użytkowników oraz tworzenia ogólnych wytycznych w zależności od zagadnienia.
15:00 – 15:30 Projekt badawczy – „Projektowanie obiektów z funkcją opieki dla osób z demencją – dostosowanie i weryfikacja list sprawdzających”
J. Brodziński
15:30 – 16:00 Plebańska St – ulica dostępna,
J. Jonda
16:00 – 16:30 Dostępny design – badania jakościowe dedykowane meblom miejskim i elementom małej architektury, P. Sojka
16:30 – 17:00 Miejskie ogrody społeczne jako element rewitalizacji dzielnicy, na przykładzie projektu
w Zabrzu, D. Drożdż
17:00 – 17:30 Wzorcowy ogród miejski – wytyczne do modelu przestrzennego, Tomasz Marzec, M. Faliszewska
17:30 – 18:00 Chemia w architekturze - w poszukiwaniu koncepcji architektoniczno-urbanistycznych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań z obszaru elektroniki organicznej na terenie miast GZM, A. Goleśna

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

online 15:30 - 16:00
pokaz/prezentacja, warsztat

wydarzenie stacjonarne - warsztat z udziałem uczestników na żywo

Samochód - mój ulubiony obiekt techniczny :)

Wioletta Cebulska, Tomasz Cofała, Damian Hadryś

Czy drażni Cię, że jeździsz przeciętnym samochodem? Czy chcesz, aby Twój samochód wyróżniał się z tłumu tych samych aut? Interesują Cię przeróbki mechaniczne samochodów i car audio? To wydarzenie jest dla Ciebie :) W ramach wydarzenia można będzie zobaczyć ciekawe przeróbki i udoskonalenia w samochodzie pokazowym. Oczywiście wymiana doświadczeń i konstruktywna dyskusja mile widziana :)

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, Katowice, Ulica: Krasińskiego 8, Budynek: -, Sala: Laboratorium eksploatacji pojazdów / garaż wew. kampusu , Piętro: - 15:30 - 16:30 Wymagana (zostało: 1)

Zaloguj się, aby zarezerwować
warsztat

wydarzenie stacjonarne - warsztat z udziałem uczestników na żywo

Test na astronautę

Osoby biorące udział w warsztatach ćwiczą i sprawdzają (z wykorzystaniem specjalistycznego aparatu) koordynację wzrokowo-ruchową (ilość prawidłowych reakcji, ilość pominięć, ilość reakcji błędnych). Dodatkowo z wykorzystaniem tablic Poppelreutera mają możliwość sprawdzenia swojej koordynacji, podzielności i przerzutności uwagi w warunkach presji czasowej.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, Gliwice, Ulica: Akademicka 2, Budynek: -, Sala: 667, Piętro: 3 15:30 - 15:45 Wymagana (zostało: 1)

Zaloguj się, aby zarezerwować
warsztat, pokaz/prezentacja

wydarzenie stacjonarne - warsztat z udziałem uczestników na żywo

Space next door but one // Kosmos pół kroku stąd

Jakub Bręczewski, Witold Krafczyk

Na korytarzu w budynku CNT na 4 piętrze zostanie przygotowane stanowisko na którym zobaczyć będzie można dotychczasowe projekty robotyczne koła naukowego AI-METH. Oprócz tego, że będzie to idealna okazja do rozmowy z osobami zaangażowanymi w projekty kosmiczne, będzie można również poznać naszych gości, będących polskimi analogowymi astronautami.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

Centrum Nowych Technologii, Gliwice, Ulica: Konarskiego 22B, Budynek: -, Sala: korytarz, Piętro: 4 15:30 - 16:00 Wymagana (zostało: 2)

Zaloguj się, aby zarezerwować
pokaz/prezentacja, warsztat

wydarzenie stacjonarne - warsztat z udziałem uczestników na żywo

Symulator Bezzałogowego Statku Powietrznego

Bartosz Stołtny, Robert Wieszała

Prezentacja Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) - symulator BSP oraz prezentacja filmów nakręconych z wykorzystaniem BSP.

Materiały:
Materiały nie są wymagane.

Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, Katowice, Ulica: Krasińskiego 8, Budynek: -, Sala: Laboratorium s. 255, Piętro: 2 15:30 - 15:45 Wymagana (zostało: 2)

Zaloguj się, aby zarezerwować
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16