• Polski
  • English

Przykład wizualizacji pewnych dwóch grafowych problemów

Miasto:

Szczegółowa lokalizacja:

ul. Roosevelta 32
piętro 2, sala B203

Rodzaj aktywności:

Godzina rozpoczęcia i zakończenia:

17:00-17:45
18:00-18:45

Rejestracja:

Odbiorcy:

Obszar:

Opis aktywności:

W wielu obszarach informatyki, matematyki, fizyki, a także w ekonomii, pojawiają się problemy trafnie charakteryzowane przez język teorii grafów. W obszarze zastosowań wyróżniane są te z nich, które są mniej wrażliwe na rozmiar danych i mogą być rozwiązywane z wykorzystaniem algorytmów o wielomianowej, pesymistycznej złożoności czasowej. W edukacji, kolejne etapy formalizacji i analizy takich
problemów poprzedza etap ich wizualizacji. W ramach laboratorium, wizualizujemy dwa popularne problemy. W zakresie grafów nieskierowanych, ilustrujemy problem wyznaczania minimalnego drzewa rozpinającego. W zakresie grafów skierowanych ilustrujemy problem wyznaczania przepływu o maksymalnej wartości. W obu przypadkach stosujemy wolne oprogramowanie typu CAS jakim jest interpreter Maximy współpracujący z aplikacją Gnuplot Graph. Narzędzia te, jak i gotowe procedury wyznaczające rozwiązania obu wspomnianych problemów, są wkomponowane w wieloplatformowy projekt Maxima, doskonalony przez specjalistów z zakresu informatyki technicznej i teoretycznej oraz matematyki. Celem prezentacji jest przybliżenie możliwości tego projektu w zakresie wizualizacji danych oraz rozwiązań otrzymywanych dla obu wspomnianych problemów.

 

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać, zmieniając ustawienia przeglądarki.
 
Skip to content