Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2023 – w tym roku pod hasłem: „Nauka bez granic”

Ponad 170 aktywności poświęconych 20 różnym dyscyplinom nauki będzie czekało na uczestników tegorocznej Nocy Naukowców. Największe politechniczne wydarzenie popularnonaukowe w tym roku osiąga pełnoletniość  – to już jego 18. edycja.

Przed nami 18. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, która odbędzie się 7 października w kampusach uczelni w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. W tym roku proponujemy odświeżoną formułę – większość aktywności zgromadziliśmy dla Was w jednym miejscu, w budynkach Centrum Nowych Technologii i Centrum Edukacyjno-Kongresowym w Gliwicach. Oczywiście zapraszamy też do budynków kampusu Katowic, Zabrza i Rybnika.

Przygotowane przez naukowców, doktorantów oraz studentów Politechniki Śląskiej aktywności popularnonaukowe są poświęcone ponad 20 różnym dyscyplinom – związanym zarówno z naukami technicznymi, jak i tymi wykraczającymi poza inżynierię, wśród których można wymienić medycynę, biologię, językoznawstwo, sztukę. I jak co roku zapraszamy serdecznie mieszkańców regionu zainteresowanych poznaniem naukowych ciekawostek, udziałem w pokazach czy też oglądaniem eksperymentów.

Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Nauka bez granic”, a organizatorzy przekonują: nauka powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, pochodzenia czy zdrowia. Dlatego też nasi naukowcy pracują nad projektami poprawiającymi jakość życia i wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami, a także seniorów. Będzie można poznać je podczas Nocy Naukowców na specjalnie przygotowanych stoiskach.  

Brak granic ma na Politechnice Śląskiej także drugie znaczenie – to nauka, która dotyczy nie tylko przestrzeni ziemskiej, ale i kosmicznej. Stąd bardzo wiele warsztatów, wykładów i pokazów poświęconych m.in. inżynierii kosmicznej, których uczestnicy będą mogli przekonać się, dlaczego w Kosmosie są potrzebni architekci, w jaki sposób zbudować satelitę lub rakietę i jak rozwiązanie służące astronautom mogą być wykorzystane na Ziemi.  

Noc Naukowców jest doskonałą okazją do bezpośrednich spotkań z naukowcami, a także poszerzenia wiedzy poprzez praktykę i zabawę. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli m.in. dowiedzieć się:

  • w jaki sposób naukowcy badają zmiany klimatu,
  • jak inżynierowie mogą pomóc muzykom w graniu na instrumentach,
  • czy dronów używa się tylko do filmowania i fotografowania,
  • czy z nanorurek można uszyć koszulkę z pomiarem EKG,
  • czy sztuczna inteligencja może zastąpić w pracy człowieka,
  • jak zadbać o bezpieczeństwo w transporcie drogowym,
  • co to jest beton i jak się go robi,
  • do czego służą roboty mobilne,
  • jak uczyć się chemii we własnej kuchni.

Nie zabraknie również zajęć skierowanych do najmłodszych – w tym roku ponownie otworzymy Strefę Bajtla, której twórcy przygotowali gry planszowe, zabawy, puzzle oraz teatrzyk – a także aktywności kulturalnych, takich jak m.in. teatr, taniec czy warsztaty perkusyjne.

Uroczysta inauguracja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2023 odbędzie się o godz. 14:00 w Centrum Nowych Technologii (ul. Konarskiego 22B, Gliwice). Po inauguracji został zaplanowany briefing prasowy. Aktywności Nocy Naukowców potrwają od godziny 15:00 do 22:00.

Program Nocy Naukowców jest dostępny na stronie: www.nocnaukowcow.com.pl. Uczestnicy mogą zarejestrować się na wybrane aktywności za pośrednictwem specjalnego systemu. Wydarzenie jest bezpłatne, ale aby wziąć udział, należy uzyskać darmową wejściówkę w systemie rejestracji, dostępnym poprzez na stronie internetowej  https://nocnaukowcow.com.pl/skomponuj-swoja-noc/

Odwiedź nas na:

FB: https://www.facebook.com/NocNaukowcowPolitechnikiSlaskiej

IG: https://www.instagram.com/nocnaukowcowpolsl/ 

WWW: https://nocnaukowcow.com.pl/ 

 

Organizatorami Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2023 są Politechnika Śląska oraz Centrum Popularyzacji Nauki. Partnerem wydarzenia jest Miasto Gliwice. Partnerem instytucjonalnym Nocy Naukowców jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Patronat honorowy objęli Minister Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Rada Upowszechniania Nauki Pan.

Sponsorzy główni: PGNiG Grupa Orlen, AIUT, APA Group, Katowice AIRPORT, Kopalnia Wiedzy JSW, PEC Gliwice. Patronat medialny: Radio CCM, TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto. Patronat: EURECA-PRO. Darczyńca: Fundacja Dla Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać, zmieniając ustawienia przeglądarki.
 
Skip to content