Po dwóch latach wydarzenia w formie online i w formie hybrydowej powróciliśmy do spotkań na żywo – w wydziałach i jednostkach uczelni w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. Każdy, kto tylko chciał, mógł w sobotę, 8 października zajrzeć do politechnicznych laboratoriów, posłuchać ciekawych wykładów, wziąć udział w warsztatach i eksperymentować z naukowcami, doktorantami oraz studentami.
Na kanale YoutTube Politechniki Śląskiej można było z kolei śledzić inaugurację Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, podczas której wydarzenie uroczyście rozpoczęli dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ. prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor ds. ogólnych prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gliwice Mariusz Kucharz oraz wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Henryk Borczyk.
Uroczysta inauguracja była również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów „W rytmie eko” organizowanych w ramach Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2022.
Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „w rytmie eko”, a poszczególne aktywności popularnonaukowe koncentrowały się na zagadnieniach związanych m.in. z ochroną środowiska, elektromobilnością, ekoarchitekturze, ekologicznym budownictwie, przyszłości procesów oczyszczania ścieków, odnawialnym źródłom energii. W tym samym temacie odbył się popularnonaukowy talk-show „Ekoplotki z naukowcami”, który poprowadziła redaktor Iwona Flanczewska-Rogalska. Talk-show można obejrzeć na kanale YouTube Politechniki Śląskiej.
Oprócz naukowych aktywności na uczestników Nocy Naukowców czekały wydarzenia kulturalne, takie jak: koncert na schodach Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, potańcówka z Akademickim Zespołem Tańca „Dąbrowiacy”, warsztaty teatralne z reżyserem Akademickiego Teatru „Remont”, pokaz ognia oraz wiele muzycznych spotkań.
Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Partnerem wydarzenia jest Prezydent Miasta Gliwice, a partnerem instytucjonalnym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Sponsorami wydarzenia są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, APA Sp. z o.o., Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gliwicach, SFW Energia Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Fundacja dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.