Odkrywaliśmy naukę bez granic! Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2023

Nauka jest dostępna dla każdego, kto tylko ma ochotę ją poznawać – przekonaliśmy się o tym w sobotę, 7 października, podczas 18. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem „Nauka bez granic”.

Tegoroczna Noc Naukowców Politechniki Śląskiej osiągnęła pełnoletność – była to już jej 18. edycja. Przyniosła ona kilka zmian, związanych m.in. z lokalizacją (większość aktywności odbywała się w Centrum Nowych Technologii oraz Centrum Edukacyjno-Kongresowym w Gliwicach), a także nowym systemem rejestracji.

Wydarzenie zainaugurowali dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, oraz prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ.

– Ponad 500 naukowców jest zaangażowanych w przygotowanie ponad 170 pokazów w czterech kampusach Politechniki Śląskiej. Jesteśmy dumni, że to już 18., pełnoletnia Noc Naukowców, która przyciąga mieszkańców regionu w nasze progi – mówiła podczas uroczystego otwarcia Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ.

– Nasza przygoda z Nocą Naukowców rozpoczęła się 18 lat temu. Od samego początku w tę inicjatywę byli zaangażowani nasi naukowcy, którzy nie prowadzili tej działalności pod przymusem, tylko czynili to z wielką satysfakcją. Dziękuję wszystkim na czele z całym Centrum Popularyzacji Nauki – powiedział prorektor dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ.

Inauguracja Nocy Naukowców była okazją do wręczenia statuetek „Popularyzatora Nauki Politechniki Śląskiej 2022”, wyróżniających osoby najbardziej zaangażowane we współpracę z Centrum Popularyzacji Nauki na rzecz komunikacji naukowej i upowszechniania wiedzy. Statuetki otrzymali dr inż. Aleksandra Mierzejowska, dr Barbara Solecka oraz dr inż. Krzysztof Tytkowski (w imieniu dr. Tytkowskiego nagrodę odebrał dr inż. Piotr Dudzik). Ponadto w uroczystym otwarciu imprezy uczestniczyli laureaci 5 konkursów organizowanych w ramach tegorocznej Nocy Naukowców.

W dniu wydarzenia zorganizowano konferencję prasową, prowadzoną przez redaktor Iwonę Flanczewską-Rogalską, z udziałem:

  • prorektora ds. infrastruktury i promocji dr. hab. inż. Tomasza Trawińskiego, prof. PŚ,
  • prorektora ds. nauki i rozwoju prof. dr. hab. inż. Marka Pawełczyka,
  • prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna,
  • wiceprezesa firmy AIUT Leszka Olejarza,
  • przedstawicielki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej Magdaleny Nowak,
  • przedstawicielki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej Jolanty Zabuskiej-Mamczur.

Tegoroczna Noc Naukowców Politechniki Śląskiej odbyła się pod hasłem „Nauka bez granic”, odnoszącym się do działań społeczności Politechniki Śląskiej, wspierających poprawę jakości życia społeczeństwa w wielu różnych obszarach. Dlatego też uczestnicy mogli poznać projekty urządzeń edukacyjnych i terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, realizowane w ramach programu o takiej samej nazwie. Stoisko przygotowali studenci z SKN AI-METH pod opieką dr inż. Małgorzaty Muzalewskiej oraz terapeutki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej – Magdalena Nowak i Jolanta Zabuska-Mamczur.

– Projektujemy urządzenia do stymulacji wielozmysłowej dla naszych niepełnosprawnych dzieci, jak również dla dzieci z wczesnej interwencji rozwoju oraz programu „Za życiem”. Założyłyśmy z koleżanką rozwinięcie projektu stworzenia pomocy, których na rynku nie ma, a które będą dostoswane do potrzeb i możliwości naszych uczniów – wyjaśniła Magdalena Nowak. – Jest bardzo wiele osób, korzystających z pomocy, wiedzy, umiejętności studentów z Politechniki, którzy wykonują nieprawdopodobne pomoce – są to prototypy urządzeń do terapii logopedycznej, do terapii wzroku, słuchu.

Naukowcy oraz studenci Politechniki Śląskiej nie zapominają o wsparciu osób starszych, czego wyrazem była aktywność „Bariery architektoniczne starzejącego się społeczeństwa”. Jej odbiorcy przekonali się, że mają realny wpływ na zmiany projektowania otoczenia i stylu życia, które warunkują proces starzenia się. Pozytywne starzenie jest zagadnieniem podejmowanym w projekcie „Gryfna starość”, realizowanym przez dr inż. Agnieszkę Labus oraz Daniela Bobrowskiego, Pauliny Olszówki i Zuzanny Ściebury z Wydziału Architektury.  

„Nauka bez granic” miała także inne znaczenie – obejmowała działalność naukowców Politechniki Śląskiej w obszarze inżynierii lotniczej i kosmicznej. Uczestnicy mogli więc poznać zagadnienia m.in. z zakresu architektury kosmicznej, projektowania satelitów i balonów stratosferycznych, zastosowania bezzałogowych statków powietrznych, przygotowania do zawodu pilota, podczas takich aktywności jak np. „Budownictwo kosmiczne”, „Te, co skaczą i fruwają – innowacyjne rozwiązania w technice dronowej”, „Kosmiczne domy, kosmiczne miasta”, „Samolotem w przestworzach”.

Noc Naukowców – podczas której zaprezentowano ponad 170 aktywności – była niepowtarzalną okazją do przyjrzenia się pracy naukowców z bliska oraz poznania praktycznego wymiaru nauki, a także przekonania się o tym, że działalność naukowa łączy ze sobą wiele różnych dziedzin. Uczestnicy mogli więc dowiedzieć się, dlaczego nanotechnologię wykorzystuje się do stworzenia koszulki wykonującej EKG, jak inżynierowie pomagają muzykom poprawić efektywność gry na instrumentach, po co wykorzystuje się roboty w przemyśle czy też w jaki sposób fizycy pomagają odkrywać zmiany klimatu, a także znaleźć odpowiedzi na wiele innych, nurtujących pytań.

Podczas wydarzenia nie zabrakło również wydarzeń kulturalnych, takich jak warsztaty perkusyjne, pokaz ognia, koncert kompozytowy, spektakle teatralne. Na najmłodszych czekały z kolei specjalnie przygotowane warsztaty, a także Strefa Bajtla, zorganizowana przez Bibliotekę Politechniki Śląskiej.

Organizatorami Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2023 byli Politechnika Śląska oraz Centrum Popularyzacji Nauki. Partnerem wydarzenia było Miasto Gliwice. Partnerem instytucjonalnym Nocy Naukowców była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Patronat honorowy objęli Minister Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Rada Upowszechniania Nauki PAN.

Sponsorzy główni: PGNiG Grupa Orlen, AIUT, APA Group, Katowice AIRPORT, Kopalnia Wiedzy JSW, PEC Gliwice. Patronat medialny: Radio CCM, TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto. Patronat: EURECA-PRO. Darczyńca: Fundacja Dla Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

FOTORELACJA Z WYDARZENIA

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać, zmieniając ustawienia przeglądarki.
 
Skip to content